Oxidačný stres

Spermiogram spolu s meraním intenzity oxidačného stresu poskytuje komplexné a objektívne hodnotenie mužskej plodnosti.

Test na oxidačný stres pomocou analzyátora MiOXSYS umožňuje vyhodnotiť intenzitu oxidačného stresu.

Spermiogram spolu s meraním intenzity oxidačného stresu poskytuje komplexné a objektívne hodnotenie mužskej plodnosti. Iba samotný spermiogram už nie je postačujúci.

OXIDAČNÝ STRES pomocou prístroja MiOXSYS

  • Referenčná hodnota oxidačného stresu je: 0 až 1.38mV/10⁶/ml.
  • Hodnoty < 0mV/10⁶/ml sú považované za REDUKČNÝ STRES
  • Hodnoty > 1.38mV/10⁶/ml sú považované za OXIDAČNÝ STRES.

OXIDAČNÝ STRES

Oxidačný stres vzniká ako nerovnováha medzi oxidantami a antioxidantami. Detoxikácia v bunke je nedostatočná a v organizme vzniká prevaha škodlivých látok (voľných radikálov) nad prospešnými látkami (antioxidantami). Organizmus prevahu škodlivých látok nie je schopný dostatočné rýchlo premieňať alebo odstraňovať z tela. Oxidačný stres negatívne vplýva na zdravotný stav jedinca, bunky v tele sú napádané a poškodzované, čo následne vedie k starnutiu, vzniku rôznych ochorení (ochorenia kardiovaskulárneho, tráviaceho, dýchacieho, imunitného systému) a rozvoju nádorových ochorení ak dôjde poškodeniu DNA bunky.

OXIDAČNÝ STRES U MUŽA

Oxidačný stres v prípade muža má vplyv na normálnu fyziologickú funkciu spermií, ich dozrievanie kapacitáciu, hyperaktiváciu, a akrozómovú reakciu, ako aj samotný proces oplodnenia (splynutia vajíčka a spermie).

Oxidačný stres znižuje úspešnosť oplodnenia vajíčka, zhoršuje embryonálny vývoj, vedie k zlyhaniu implantácie embryí a k následne až k opakovaným stratám gravidity.

Na tvorbe oxidačného stresu sa podieľajú: toxické prostredie, životný štýl (fajčenie, alkohol, obezita, drogy), stres, starnutie, zápalové procesy urogenitálneho systému (infekcie močových a pohlavných ciest), varikokély, systémové ochorenia (cukrovka).